Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWVZ-24-G
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24"" Tallac Series 3rd Rack Top Control Built-In Tall Tub Dishwasher in Custom Panel Ready with Polished Gold Handle, 51dBa (DWVZ-24-G) features 8 unique wash cycles and a multiple filter system to deliver sparkling clean and dry dishes. Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look by pairing an elegant polished gold handle with your own custom door panel. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style.
| Color / Finish | Gold |
| Dimensions (W x D x H) | 23.5" x 21.75" x 33.75" |
| UPC | 195948048723 |
| Type | Dishwasher Panel |
| Product Dimensions | 23.5 in. W x 21.75 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in. Max Height: 35.75 in. |
| Cutout Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 34 in. H |
| Product Weight | 116.4 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 108W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Panel Finish | Panel Ready |
| Handle Finish | Polished Gold |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 15 |
| Noise Level | 51 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star, CEC, and UL Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |