Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWVZ-18-G
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 18” Tallac Series 3rd Rack Top Control Dishwasher in Custom Panel Ready with Polished Gold Handle, 51dBa (DWVZ-18-G) features 8 unique wash cycles and a multiple filter system to deliver sparkling clean and dry dishes. Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look by pairing an elegant polished gold handle with your own custom door panel. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style.
| Color / Finish | Gold |
| Dimensions (W x D x H) | 17.63" x 21.75" x 32.13" |
| UPC | 195948048693 |
| Type | Dishwasher Panel |
| Product Dimensions | 17.63 in. W x 21.75 in. D x 32.13 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 32.13 in. Max Height: 34.13 in. |
| Cutout Dimensions | 17.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Product Weight | 92.3 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 108W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Panel Finish | Panel Ready |
| Handle Finish | Polished Gold |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 10 |
| Noise Level | 51 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star, CEC, and UL Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |