Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWV-BG-24
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. The ZLINE 24" Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher in Blue Gloss with Stainless Steel Tub, 51dBa (DWV-BG-24) features 8 unique wash cycles and a multiple filter system to deliver sparkling clean and dry dishes. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability with timeless style. This product contains many unique features such as: Engineering Excellence - Achieve
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 23.5" x 21.75" x 33.75" |
| UPC | 195948005726 |
| Type | Dishwashers |
| Product Dimensions | 23.5 in. W x 21.75 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in.Max Height: 35.75 in. |
| Cutout Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 34 in. H |
| Product Weight | 116.4 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 108W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 15 |
| Noise Level | 51 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star, CEC, and UL Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |