Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWV-RG-24
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24-inch Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher in Red Gloss with Stainless Steel Tub, 51dBa (DWV-RG-24) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 23.5" x 21.75" x 33.75" |
| UPC | 195948006006 |
| Type | Dishwashers |
| Product Dimensions | 23.5 in. W x 21.75 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in.Max Height: 35.75 in. |
| Cutout Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 34 in. H |
| Product Weight | 116.4 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 108W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 15 |
| Noise Level | 51 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star, CEC, and UL Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |