Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWMT-BG-24
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 24" Monument Series 3rd Rack Top Touch Control Dishwasher in Blue Gloss with Stainless Steel Tub, 45dBa (DWMT-BG-24) utilizes innovative DuraWash® technology and powerful energy-efficient performance to achieve optimal results. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style. This product contains many unique features such as: DuraWash®
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 23.88" x 27" x 33.75" |
| UPC | 195948036669 |
| Type | Dishwashers |
| Product Dimensions | 23.88 in. W x 27 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in. Max Height: 35 in. |
| Cutout Dimensions | 24 in. W x 25 in. D x 34 in. H |
| Product Weight | 109.6 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 120W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Rack Material | Polypropelyne (PP) |
| Max Pkate Height | 13 in. |
| Number of Place Settings | 16 |
| Panel Finish | Blue Gloss |
| Noise Level | 45 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | ETL Certified, UL Certified, and NSF Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |