Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DW-C-H-24
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24 in. Copper Top Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Traditional Style Handle, 52dBa provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 23.63" x 24.25" x 32.38" |
| UPC | 812316039946 |
| Type | Dishwashers |
| Product Dimensions | 23.63 in. W x 24.25 in. D x 32.38 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 32.38 in. Max Height: 34.13 in. |
| Cutout Dimensions | 23.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Product Weight | 88.7 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 100.8W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Rack Material | Nylon |
| Max Plate Height | 12 in. |
| Number of Place Settings | 12 |
| Panel Finish | Copper |
| Noise Level | 52 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star (CEE Tier 1), CEC, UL and NRCan Certified |
| User Manual | Click Here |