Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DW-BM-H-24
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 24 in. Blue Matte Top Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Modern Style Handle, 52dBa (DW-BM-H-24) pairs unparalleled performance with timeless style to handle your kitchen’s toughest challenges with ease. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features that combine stunning craftsmanship with unmistakable attention to detail. This product contains many unique features such as: Engineering E
| Color / Finish | Blue Matte |
| Dimensions (W x D x H) | 23.63" x 24" x 32.38" |
| UPC | 810021143163 |
| Type | Dishwashers |
| Product Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 32.38 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 32.38 in. Max Height: 34.13 in. |
| Cutout Dimensions | 23.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Product Weight | 88.7 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 100.8W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Modern Handle |
| Rack Material | Nylon |
| Max Plate Height | 12 in. |
| Number of Place Settings | 12 |
| Panel Finish | Blue Matte |
| Noise Level | 52 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star (CEE Tier 1), CEC, UL and NRCan Certified |
| User Manual | Click Here |