Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RAZ-30-MB
You save $740.00 (20%)
Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.0 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 4 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel and Matte Black Accents (RAZ-30-MB) pairs a powerful gas cooktop with 4 Italian-crafted burners, an electric convection oven with a Landscape oven door window design, and elegant matte black knobs and handle. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 29.75" x 27.75" x 36.13" |
| Weight | 256 lbs |
| UPC | 810058127440 |
| Type | Pro Style Dual Fuel Range |
| Dimensions | 29.75 in. W x 27.75 in. D x 36.13 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 30 in. W x 24 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36.13 - 38.63 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.63 in. D |
| Open Door Depth | 41.8 in. D |
| Interior Oven Dimensions | 24.88 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Electric |
| Electrical Requirements | 240V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 4 cu. ft. |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop BTUs | Back Left: 4,200 BTUFront Left: 18,000 BTUBack Right: 8,500 BTUFront Right: 13,000 BTU |
| Oven BTUs | Total BTUs: 45000 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Stainless Steel |
| Accent Finish | Matte Black |
| Burner Material | Brass Burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | CSA Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksLED Accent Lighting3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| User Manual | Click Here |