Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: PSDRZ-36-KG
You save $885.00 (15%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Accents (PSDRZ-36-KG) features a high-powered gas cooktop with 6 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile electric convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 36" x 27.75" x 36" |
| UPC | 195948733308 |
| Type | Pro Style Dual Fuel Range |
| Dimensions | 36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Interior Oven Dimensions | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 36.25 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Depth with Door Open | 45.10 |
| Capacity | 5.2 Cu. Ft. |
| Electrical Requirements | 240V/60 Hz |
| Element Wattage | Bake - 3000W/Broil - 4200W |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Burner BTUs | Back Left Burner BTU: 20,000 Back Middle Burner BTU: 20,000 Back Right Burner BTU: 20,000 Front Left Burner BTU: 25,000 Front Middle Burner BTU: 20,000 Front Right Burner BTU: 25,000 |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection | Yes |
| Self Clean | No |
| Timer | No |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Racks | 2 |
| Display | Halogen |
| Material | Stainless Steel |
| Accent Finish | Champagne Bronze |
| Handle Style | Helix |
| Certifications | ETL Listed |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Limited Lifetime Warranty on Burners |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |