Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RASZ-WM-48-MB
You save $1,825.00 (25%)
Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.0 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 7 Burner Gas Cooktop and 2 Electric Ovens in Satin Stainless Steel with White Matte Doors and Matte Black Accents (RASZ-WM-48-MB) pairs a powerful gas cooktop with 7 Italian-crafted burners, a large electric convection oven, a small bake and broil oven, beautiful white matte doors with Landscape window designs, and elegant matte black knobs and handles. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 47.75" x 27.5" x 36.13" |
| Weight | 256 lbs |
| UPC | 810058128119 |
| Type | Pro Style Dual Fuel Range |
| Dimensions | 47.75 in. W x 27.50 in. D x 36.13 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 48 in. W x 24 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36.13 - 38.63 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.63 in. D |
| Open Door Depth | 41.8 in. D |
| Interior Oven Dimensions | 24.88 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Electric |
| Electrical Requirements | 240V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | Larger Oven: 4 cu. ft. Smaller Oven: 2 cu. ft. |
| Number of Burners | 7 |
| Cooktop BTUs | Back Left Burner: 8,500 BTU Front Left Burner: 18,000 BTU Back Right Burner: 8,500 BTU Front Right Burner: 18,000 BTU Back Middle Burner: 8,500 BTU Front Middle Burner: 8,500 BTU Griddle Burner: 13,000 BTU |
| Oven BTUs | Total BTUs: 85,500 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Satin Stainless Steel with White Matte Doors |
| Accent Finish | Matte Black |
| Burner Material | Brass Burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | CSA Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | Halogen Lights |
| Number of Racks | 4 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksLED Accent Lighting3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |