Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: MWOZ-24-SS-MB
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Satin Stainless Steel with Matte Black Accents (MWOZ-24-SS-MB) provides a professional culinary experience by pairing everyday convenience with a timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with unrivaled performance designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Fingerprint Resistant |
| Weight | 69.9 lbs |
| UPC | 195948021559 |
| Type | Electric Speed Ovens |
| Dimensions: | 23.5 in W x 23.31 in D x 14.88 in H |
| Cut Out Dimensions: | 22.13 in W x 23.5 in D x 14.75 in H |
| Depth with Handle: | 25.44 in. D |
| Interior Dimensions: | 16 in. W x 16 in. D x 7 in. H |
| Oven Capacity: | 1.2 Cu. Ft. |
| Voltage: | 120vac/60 Hz/13A (15A Dedicated Circuit)Plug type: 5-15 Nema |
| Input Power: | 1500W |
| Output Power: | 1000W |
| Control Type: | Touch Screen |
| Mount Type: | Drawer |
| Certifications: | ETL Listed |
| Material: | Black Stainless Steel with Color Options |
| Convection Fan | No |
| Warranty | 2 Year on Parts |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |