Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: GRBIVZ-30436KCB
You save $1,070.00 (10%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker in Stainless Steel with Graphite Gray Interior and Champagne Bronze Helix Handles (GRBIVZ-30436KCB) provides the ultimate upgrade to the center of your home by pairing premium dual cooling technology with enhanced storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s cooling and freezing capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 35.75" x 27" x 83.5" |
| UPC | 195948732837 |
| Type | French Door Refrigerator |
| Dimensions | 35.75 in. W x 27 in. D x 83.5 in. H |
| Depth with Door Open | 42 in. |
| Cutout Dimensions | 36.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Total Capacity | 19.6 cu. ft. |
| Fridge Capacity | 14 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 5.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Flex Drawer Temp Controls | 30°F (-1°C) - 41°F (5°C) |
| Installation Depth | 25 in. |
| Depth Type | Counter Depth |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz/3A |
| Ice Maker (Y/N) | Yes |
| Ice Maker Types | Automatic |
| Ice Amount Per Day (lbs.) | 3.9 lbs |
| Ice Tray Storage | 8.4 lbs |
| Water Dispenser | Internal |
| Flowrate for Water Dispenser | 0.5 GPM |
| Fridge Lights | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 587 kWh/year |
| Noise Level | 43 dBA |
| Freezer Drawer Bins | 2 |
| Door Style | French Door |
| Door Alarm | Yes |
| Mount Type | Full Size Built-in |
| Material | Stainless Steel with Graphite Gray Interior |
| Accent Finish | Champagne Bronze |
| Handle Type | Helix |
| Warranty | 2-Year Parts and Service 5-Year Parts Only for Sealed System |
| Certifications | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |