Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RSMZ-W-36-KCB
You save $820.00 (20%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 28.9 cu. ft. Standard-Depth French Door External Water Dispenser Refrigerator with Dual Ice Maker in Fingerprint-Resistant Stainless Steel and Champagne Bronze Helix Handles (RSMZ-W-36-KCB) features a state-of-the-art cooling system, a professional built-in water and ice dispenser, and an expansive interior designed to store more items than ever before. With an elevated level of luxurious design, ZLINE Autograph Edition Standard-Depth Refrigerators are masterfully crafted to preserve more space for what matters.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 35.75" x 31.5625" x 69.6875" |
| UPC | 195948733667 |
| Type | French Door Refrigerator |
| Dimensions | 35.75 in. W x 31.5625 in. D x 69.6875 in. H |
| Depth with Door Open | 43.19 |
| Cutout Dimensions | 36.25 in. W x 24 in. D x 71.6875 in. H |
| Noise Level | 45 dBA |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| Energy Consumption | 658 kWh/year |
| Door Alarm | Yes |
| Door Bins | 6 |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Flow Rate | .5 GPM |
| Total Capacity | 21.6 cu. ft. |
| Fridge Capacity | 15 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | 2.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 4 cu. ft. |
| Freezer Drawer Bins | 2 |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Type | Dual Automatic |
| Ice Amount Per Day | 5 lbs |
| Ice Tray Storage | 4 lbs |
| Lights | 6 LED (4 fridge, 1 freezer, 1 dispenser) |
| Depth Type | Counter Depth |
| Door Style | French Door |
| Mount Type | Full Size Freestanding |
| Material | Stainless Steel |
| Interior Finish | Bright White |
| Accent Finish | Polished Nickel |
| Handle Type | Helix |
| Warranty | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
| Certifications | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |