Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: GRBITZ-30472KG
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 72 in. 39.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispensers and Ice Makers in Stainless Steel with Graphite Gray Interior and Polished Gold Helix Handles (GRBITZ-30472KG) provides the ultimate upgrade to the center of your home by pairing premium dual cooling technology with enhanced storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s cooling and freezing capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 71.625" x 23.3125" x 83.5" |
| UPC | 195948732745 |
| Type | French Door Refrigerator |
| Dimensions | 71.625 in. W x 23.3125 in. D x 83.5 in. H |
| Depth with Door Open | 61 in. |
| Cutout Dimensions | 72.125 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Total Capacity | 39.6 cu. ft. |
| Fridge Capacity | 28.4 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 11.2 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | 2.2 cu. ft. |
| Flex Drawer Temp Controls | 30°F (-1°C) - 41°F (5°C) |
| Installation Depth | 25 in. |
| Depth Type | Counter Depth |
| Mount Type | Full Size Built-in |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz/3A |
| Ice Maker (Y/N) | Yes |
| Ice Maker Types | Automatic |
| Ice Amount Per Day (lbs.) | 7.8 lbs |
| Ice Tray Storage | 16.8 lbs |
| Water Dispenser | Yes |
| Flowrate for Water Dispenser | 0.5 GPM |
| Energy Consumption (kWh/year) | 1180 kWh/year |
| Noise Level | 43 dBA |
| Freezer Drawer Bins | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Accent Finish | Champagne Bronze |
| Handle Type | Helix |
| Warranty | 2 Year Parts and Service 5 Year Parts-Only for Sealed System |
| Certifications | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |