Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWV-SN-18
You save $210.00 (15%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 18 in. Tallac Series 3rd Rack Top Control Dishwasher with Satin Stainless Steel Panel and Stainless Steel Tub, 51dBa (DWV-SN-18) features 8 unique wash cycles and a multiple filter system to deliver sparkling clean and dry dishes Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 17.63" x 24.25" x 32.13" |
| UPC | 195948006075 |
| Type | Top Control Built-In Dishwasher |
| Product Dimensions | 17.63 in. W x 24.25 in. D x 32.13 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 32.13 in.Max Height: 34.13 in. |
| Cutout Dimensions | 17.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Product Weight | 92.3 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 108W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Rack Material | Nylon |
| Max Plate Height | 12 in. |
| Number of Place Settings | 10 |
| Noise Level | 51 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | ETL and UL Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |