Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWMTZ-30424-KCB
You save $510.00 (30%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24 in. Monument Series 3rd Rack Top Touch Control Tall Tub Dishwasher in Stainless Steel with Champagne Bronze Helix Handle, 45dBa (DWMTZ-30424-KCB) utilizes innovative DuraWash® technology and powerful energy-efficient performance to achieve optimal results. Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look that will transform your space. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style.
| Color / Finish | Champagne Bronze |
| Dimensions (W x D x H) | 23.88" x 27" x 33.75" |
| UPC | 195948732653 |
| Type | Top Control Built-In Dishwasher |
| Product Dimensions | 23.88 in. W x 27 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in. Max Height: 35 in. |
| Cutout Dimensions | 24 in. W x 25 in. D x 34 in. H |
| Product Weight | 109.6 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 120W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Accent Handle | Champagne Bronze |
| Rack Material | Polypropelyne (PP) |
| Max Plate Height | 13 in. |
| Number of Place Settings | 16 |
| Panel Finish | Satin Stainless Steel |
| Noise Level | 45 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | ETL Certified, UL Certified, and NSF Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |