Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWMTZ-BLM-24-G
You save $510.00 (30%)
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24" Monument Series 3rd Rack Top Touch Control Tall Tub Dishwasher in Black Matte with Polished Gold Handle, 45dBa (DWMTZ-BLM-24-G) utilizes innovative DuraWash® technology and powerful energy-efficient performance to achieve optimal results. Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look that will transform your space. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style.
| Color / Finish | Black |
| Dimensions (W x D x H) | 23.88" x 27" x 33.75" |
| UPC | 195948052898 |
| Type | Top Control Built-In Dishwasher |
| Product Dimensions | 23.88 in. W x 27 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in. Max Height: 35 in. |
| Cutout Dimensions | 24 in. W x 25 in. D x 34 in. H |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 120W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Rack Material | Polypropelyne (PP) |
| Max Plate Height | 13 in. |
| Number of Place Settings | 16 |
| Panel Finish | Black Matte |
| Accent Finish | Polished Gold |
| Noise Level | 45 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts and Service Warranty |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL Listed, and NSF Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |