Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: DWMT-24
You save $350.00 (25%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 24 in. Monument Series 3rd Rack Top Touch Control Dishwasher in Custom Panel Ready with Stainless Steel Tub, 45dBa (DWMT-24) utilizes innovative DuraWash® technology and powerful energy-efficient performance to achieve optimal results. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability with timeless style.
| Color / Finish | Panel Ready |
| Dimensions (W x D x H) | 23.88" x 27" x 33.75" |
| UPC | 195948010263 |
| Type | Top Control Built-In Dishwasher |
| Product Dimensions | 23.88 in. W x 27 in. D x 33.75 in. H |
| Adjustable Legs | Min Height: 33.75 in. Max Height: 35 in. |
| Cutout Dimensions | 24 in. W x 25 in. D x 34 in. H |
| Product Weight | 109.6 |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 120W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Rack Material | Polypropelyne (PP) |
| Max Plate Height | 13 in. |
| Number of Place Settings | 16 |
| Noise Level | 45 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts Warranty |
| Certifications | ETL Certified, UL Certified, and NSF Certified |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |