Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: WASZ-30-KPN
You save $560.00 (20%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. Professional True Convection Single Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle (WASZ-30-KPN) provides a professional culinary experience by pairing reliable, everyday performance with contemporary convection cooking capabilities and cutting-edge air frying technology. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 29.875" x 24.5" x 28.625" |
| UPC | 195948734220 |
| Type | Single Electric Wall Oven |
| Dimensions | 29.875 in. W x 24.5 in. D x 28.625 in. H |
| Depth with Door Open | 46.3 |
| Cutout Dimensions | 28.875 in. W x 24 in. D x 27.5625 in. H |
| Interior Oven Dimensions | 24.875 in. W x 17.5 in. H x 18.875 in. H |
| Air Fry | Yes |
| Control Type | Touch Screen Panel |
| Convection | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Timer | Yes |
| True Convection | Yes |
| Fuel Type | Convection Electric Oven |
| Electrical Requirements | 240V/60Hz/20A |
| Element Wattage | Bake - 3600W/Broil - 2200W |
| Total Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Lights | Halogen, Auto-Open door and controlled by On/Off button on control panel |
| Mount Type | Wall |
| Material | Stainless Steel |
| Accent Finish | Champagne Bronze |
| Handle Type | Helix |
| Warranty | 1 Year Parts and Service |
| Certifications | ETL Listed |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |