Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: SGRBSZ-48-G
You save $2,050.00 (25%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) features a versatile gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large high-performing gas convection oven, a small baking oven, enhanced cast iron grates, Horizon oven door window designs, and elegant polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 47.88" x 27.75" x 36" |
| Weight | 256 lbs |
| UPC | 195948093358 |
| Type | Pro Style Gas Range |
| Dimensions | 47.88 in. W x 27.75 in. D (29.25 with handle) x 36 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 48.13 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36 in. - 37.5 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.25 in. D |
| Open Door Depth | 45.1 in. D |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Electrical Requirements | 120V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 6.7 cu. ft. (4.2 cu. ft. + 2.5 cu. ft>) |
| Number of Burners | 8 |
| Cooktop BTUs | Electronic Ignition and Auto-ReignitionBack Left: Semi-Rapid 9,000 BTUFront Left: Auxiliary 6,000 BTUBack Right: Rapid 12,000 BTUFront Right: Dual 20,000 BTUBack Left Middle: Rapid 12,000 BTUFront Left Middle: Dual 20,000Back Right Middle: Semi-Rapid 9,000 BTUFront Right Middle: Auxiliary 6,000 BTU |
| Oven BTUs | Large Oven Broil BTU Output: 10,000 BTULarge Oven Bake BTU Output: 22,000 BTUSmall Oven Bake BTU Output: 14,000 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Stainless Steel with Black Matte Doors |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | ETL Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | 3 Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyElectronic Ignition and Auto-ReignitionStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksLED Accent Lighting3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| User Manual | Click Here |