Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: SGRBS-BR-30
You save $645.00 (15%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 4 Brass Burners (SGRBS-BR-30) features a versatile gas cooktop with 4 Italian-made sealed brass burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 30" x 27.75" x 36" |
| Weight | 218 lbs |
| UPC | 195948093488 |
| Type | Pro Style Gas Range |
| Dimensions | 30 in. W x 27.75 in. D (29.25 with handle) x 36 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 30.25 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36 - 37.5 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.25 in. D |
| Open Door Depth | 45.1 in. D |
| Interior Oven Dimensions | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Electrical Requirements | 120V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 4.2 cu. ft. |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop BTUs | Electronic Ignition and Auto-Reignition Back Left: Semi-Rapid 9,000 BTUFront Left: Rapid 15,000 BTUBack Right: Semi-Rapid 9,000 BTUFront Right: Rapid 20,000 BTU |
| Oven BTUs | Broil BTU Output: 10,000 BTUBake BTU Output: 22,000 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Stainless Steel with Black Matte Door |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | ETL Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | 2 Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyElectronic Ignition and Auto-ReignitionStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksLED Accent Lighting3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| Specification Sheet | Click Here |
| User Manual | Click Here |