Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: SGR36
You save $555.00 (15%)
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount 6 Burner Gas Range with Convection Gas Oven in Stainless Steel (SGR36) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 36" x 27.75" x 36" |
| Weight | 256 lbs |
| UPC | 195948024895 |
| Type | Pro Style Gas Range |
| Dimensions | 36 in. W x 27.75 in. D (29.25 with handle) x 36 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 36.25 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36 - 37.5 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.25 in. D |
| Open Door Depth | 45.1 in. D |
| Interior Oven Dimensions | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Electrical Requirements | 120V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 5.2 cu. ft. |
| Number of Burners | 6 |
| Cooktop BTUs | Electronic Ignition and Auto-Reignition Back Left: Semi-Rapid 9,000 BTUFront Left: Rapid 15,000 BTUBack Right: Rapid 12,000 BTUFront Right: Dual 20,000 BTUBack Middle: Semi-Rapid 9,000 BTUFront Middle: Auxiliary 6,000 |
| Oven BTUs | Broil BTU Output: 10,000 BTUBake BTU Output: 22,000 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Stainless Steel |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | ETL Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | 2 Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyElectronic Ignition and Auto-ReignitionStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksLED Accent Lighting3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| Specification Sheet | Click Here |
| User Manual | Click Here to View on ZLINE's Website |