Shop by Department
Shop by Brand
ZLINE
Model: RG24
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" 2.8 cu. ft. Range with Gas Stove and Gas Oven in Stainless Steel (RG24) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 23.88" x 27.5" x 36.13" |
| Weight | 256 lbs |
| UPC | 810021143972 |
| Type | Freestanding Gas Range |
| Dimensions | 23.88 in. W x 27.50 in. D x 36.13 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 24 in. W x 24 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36.13 - 38.63 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.63 in. D |
| Open Door Depth | 41.8 in. D |
| Interior Oven Dimensions | 24.88 in. W x 17.75 in. D x 16. in. H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Electrical Requirements | 120V/60 Hz/5A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 2.8 cu. ft. |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop BTUs | Back Left: Rapid 13,000 BTUFront Left: Dual 18,000 BTUBack Right: Rapid 13,000 BTUFront Right: Auxiliary 4,200 BTU |
| Oven BTUs | 12,500 BTU |
| Oven Features | Bake and Broil |
| Material | Stainless Steel |
| Control Type | Mechanical |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | CSA Listed |
| Self Clean (Y/N) | Yes |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 Telescoping Racks |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksAdjustable Oven Height3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| User Manual | Click Here |