Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RFMZ-W-36-FMB
You save $1,000.00 (20%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 21.6 cu. ft. Counter-Depth French Door Refrigerator with Water and Ice Dispenser in Fingerprint-Resistant Stainless Steel with Matte Black Modern Handles (RFMZ-W-36-FMB) delivers an elevated experience by pairing innovative dual cooling technology with a spacious counter-depth design and an external water dispenser and ice maker. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with timeless features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Autograph Edition |
| Type | Refrigeration |
| Dimensions: | 35.75 in. W x 29.13 in. D x 69.69 in. H |
| Total Capacity: | 22.5 cu. ft. |
| Fridge Capacity: | 15.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 6.6 cu. ft. |
| Depth Type: | Counter-Depth |
| Ice Maker: | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day: | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage: | 1.75 lbs |
| Water Dispenser: | No |
| Flowrate for Water Dispenser: | N/A |
| Fridge Lights: | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 kWh/year |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Humidity-Controlled Crispers: | 2 |
| Mount Type: | Full Size Freestanding |
| Certifications: | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Warranty | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
| Weight | 284.4 |
| User Manual | Click Here |