Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RFM-WF-36
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 36" 22.5 cu. ft Freestanding French Door Refrigerator with Ice Maker and Water Filter in Fingerprint Resistant Stainless Steel provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Color / Finish | Fingerprint Resistant |
| Weight | 284.4 lbs |
| UPC | 195948019112 |
| Type | Counter Depth Refrigerator |
| Dimensions: | 35.8 W x 29 D x 69.9 H |
| Total Capacity: | 22.5 cu. ft |
| Fridge Capacity: | 15.87 cu. ft |
| Freezer Capacity: | 6.61 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity: | N/A |
| Flex Drawer Temp Controls: | N/A |
| Installation Depth: | 29 in. D |
| Depth with Door Open: | 43.5 in. |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Maker Types: | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day: | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage: | 1.75 lbs |
| Water Dispenser: | No |
| Flowrate for Water Dispenser: | N/A |
| Fridge Lights: | 3 |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 |
| Voltage: | 115V/60Hz |
| Amps: | 3 |
| Noise Level: | 45 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers: | 2 |
| Freezer Drawer Bins: | 2- Pull Out Drawers |
| Door Shelves: | 6 |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
| Mount Type: | Freestanding |
| Certifications: | ETL Listed, ENERGY STAR certified |
| Material: | Stainless Steel |
| Warranty | 1 year parts and service |
| User Manual | Click Here |