Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RBIT-72
You save $1,560.00 (10%)
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 72 in. 39.6 cu. ft. Panel Ready French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispensers and Ice Makers (RBIT-72) provides the ultimate upgrade to the center of your home by pairing premium dual cooling technology with enhanced storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s cooling and freezing capability.
| Color / Finish | Panel Ready |
| Weight | 802.74 lbs |
| UPC | 195948074999 |
| Type | Built-In Refrigerator |
| Dimensions: | 71.63 in. W x 23.31 in. D x in. H |
| Cut-Out Dimensions: | 72 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Depth (Including Handles): | 23.31 |
| Total Capacity: | 39.6 cu. ft. |
| Fridge Capacity: | 28.4 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 11.2 cu. ft. |
| Door: | Door Style: French DoorDoor Alarm: Yes |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Maker Types: | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day: | 7.8 lbs |
| Water Dispenser: | Yes |
| Flow rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Lights: | 8 LED (6 fridge, 2 freezer) |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 551 kWh/year |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 2.6A |
| Humidity-Controlled Crispers: | N/A |
| Freezer Drawer Bins: | 4 |
| Door Bins: | 6 |
| Number of Fridge Shelves: | 6 |
| Mount Type: | Built-In, Integrated |
| Certifications: | ETL Listed, ENERGY STAR Certified, AB100 |
| Material: | Stainless Steel |
| Outdoor Approved: | No |
| Warranty | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for the sealed system |
| User Manual | Click Here |