Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: RAB-BR-24
L uxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" 2.8 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven in Black Stainless Steel with Brass Burners (RAB-BR-24) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability. This product contains many unique features such as: Professio
| Color / Finish | Black Stainless Steel |
| Dimensions (W x D x H) | 23.88" x 27.75" x 36.13" |
| Weight | 256 lbs |
| Type | Ranges |
| Dimensions | 23.88 in. W x 27.75 in. D x 36.13 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 24 in. W x 24 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36.13 - 38.63 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.63 in. D |
| Open Door Depth | 41.8 in. D |
| Interior Oven Dimensions | 24.88 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel: | Electric |
| Electrical Requirements | 240V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 2.8 cu. ft. |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop BTUs | Back Left: 10,000 BTUFront Left: 18,000 BTUBack Right: 12,500 BTUFront Right: 4,500 BTU |
| Oven BTUs | Total BTUs: 45000 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Black Stainless Steel |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | CSA Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner WarrantyStay-Put HingesFull Extension Telescoping Glide RacksLED Accent Lighting3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and ServiceLifetime Burner Warranty |
| User Manual | Click Here |