Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: GRBITZ-304-72MB
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 72 in. 39.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispensers and Ice Makers in Stainless Steel with Graphite Gray Interior and Matte Black Accents (GRBITZ-304-72MB) provides the ultimate upgrade to the center of your home by pairing premium dual cooling technology with enhanced storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s cooling and freezing capability.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Weight | 399 lbs |
| UPC | 195948064327 |
| Type | Standard Depth Refrigerators |
| Dimensions: | 71.63 in. W x 23.31 in. D x 83.5 in. H |
| Cut-Out Dimensions: | 72.13 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Depth (Including Handles): | 27" |
| Depth (Excluding Handles): | 24.25" |
| Total Capacity: | 39.6 cu. ft. |
| Fridge Capacity: | 28.4 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 11.2 cu. ft. |
| Door: | French Door |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount Per Day: | 7.8 lbs |
| Water Dispenser: | Yes |
| Flow rate for Water Dispenser: | .5 GPM |
| Lights: | 8 LED (6 fridge, 2 freezer) |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 1180 kWh/year |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 3A |
| Mount Type: | Full Size Built-in |
| Certifications: | ETL Listed, ENERGY STAR certified, AB100 |
| Material: | Stainless Steel |
| Outdoor Approved: | No |
| Performance (compressor or thermoelectric) | Compressor |
| Warranty | Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty |
| User Manual | Click Here |