Shop by Department
Shop by Brand

ZLINE
Model: CGRSZ-WM-36-MB
You save $1,325.00 (25%)
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Classic Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Matte Black Accents (CGRSZ-WM-36-MB) combines the elegance of a hand-finished porcelain gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, a gas convection oven with an energy-efficient cooling fan to ensure quiet operation, a beautiful white matte door with a Landscape window design, and stunning matte black knobs and handle allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Classic Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Weight | 256 lbs |
| UPC | 195948060633 |
| Type | Pro Style Gas Range |
| Dimensions: | 36 in. W x 27.75 in. D x 36 - 37.5 in. H |
| Dimensions with Handle: | 36 in W x 29.25 in D x 36 - 37.5 in H |
| Interior Oven Dimensions: | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Burner Fuel: | Natural Gas |
| Oven Fuel: | Natural Gas |
| Electrical Requirement: | 120V/60Hz/15A |
| Oven Capacity (cu.ft) | 5.2 cu. ft. |
| Number of Burners | 6 |
| Cooktop BTUs: | Semi-Rapid BTU: 9000Rapid burner BTU: 15000Rapid burner BTU: 12000Dual burner BTU: 20000Semi-Rapid BTU: 9000Auxiliary burner BTU: 6000 |
| Material: | Stainless Steel |
| Cut out Dimensions | 36.25 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Warranty | 1 Year |
| User Manual | Click Here |